Zakaj je v teh turbulentih časih dobro razmisliti tudi o zaščiti premoženja in kupiti zlato, se je pokazalo s poglobitvijo ukrajinske krize. Ljudje so v pičlih 4 mesecih izgubili več kot polovico svojega premoženja, ki so ga varčevali v denarnih sredstvih. Ali lahko špekuliramo, da se bo s poglobitvijo svetovne gospodarske krize ista zgodba ponovila z drugimi, našimi valutami in kaj storiti, da se proti temu zaščitite?
Gospodarske razmere v Ukrajini so skrb vzbujajoče, prav tako, pa zelo slabo kaže njihovi nacionalni valuti Ukrajinski hrivniji (UAH). Hrivnija je valuta, ki je v letošnjem letu 2014, izgubila največ.
Najboljši pokazatelj realne vrednosti valut je ta, da jih primerjamo z zlatom. Na spodnjem grafu je razvidno, da je v preteklem tednu hrivnija izgubila 7% v primerjavi z zlatom oz. vrednost unče zlata je v primerjavi z njo naraslo iz 15.669 na vrednost 16.880.
Vrednost zlato v primerjavi z ukrajinsko valuto Hrivnijo |
V kolikor primerjamo zlato in ukrajinsko hrivnijo samo v letošnjem letu 2014 potem, je izguba že katastrofalna, saj je izgubila že 69% svoje vrednosti, od 1. januarja 2014 pa se je zlato povzpelo iz 9.992 na 16.880 za unčo zlata.
Rast zlata v ukrajinski |
Tisti Ukrajinci in ukrajinska podjetja, ki so na vlak zaščite premoženja (zlato in druge realne vrednosti), vstopile pravočasno, so zdaj v neprimerljivi prednosti v primerjavi z ljudmi in podjetji, ki so sredstva hranili v bančnih depozitih in gotovini. Ob tem je potrebno omeniti, da bo vrednost hrivnije še padala, dokler se razmere ne bodo umirile, kar pa lahko traja tedne, mesece.
Zgornji in zelo aktualen primer Ukrajine je velik poduk, da lahko do zaostrenih razmer pride razmeroma hitro in da je bolje, da smo na takšne scenarije tudi pripravljeni. V kolikor se ne zgodijo, pa bo za nas toliko bolje.
Za konec bi z vami delil te besede:
"Zaupajte sebi, bodite na varni strani in se pravočasno informirajte o za vas pomembnih premoženjskih, finančnih vprašanjih."
Peter Herman
Ni komentarjev:
Objavite komentar